niedziela, 31 stycznia 2016

TV Salve

"W tym świecie media mogą nam pomóc poczuć się bliżsi jedni drugich, tworząc odnowione poczucie jedności ludzkiej rodziny, które pobudza do solidarności i do poważnego zaangażowania na rzecz bardziej godnego życia. Dobry przekaz pomaga nam zbliżać się do siebie i lepiej  poznawać się wzajemnie, coraz bardziej jednoczyć. Dzielące nas mury mogą zostać obalone jedynie wówczas, gdy jesteśmy gotowi słuchać siebie nawzajem i uczyć się jedni od drugich. Potrzebujemy przezwyciężyć różnice przez takie formy dialogu, które pozwolą nam wzrastać we wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Kultura spotkania wymaga, byśmy byli gotowi nie tylko dawać, ale również przyjmować od innych. Media mogą nam w tym pomóc, zwłaszcza dzisiaj, kiedy sieci komunikacji międzyludzkiej osiągnęły niezwykle wysoki poziom rozwoju. W szczególności internet stwarza ogromne możliwości spotkania i solidarności między wszystkimi, i jest to rzecz dobra, jest to dar Boga."
(Papież Franciszek, ORĘDZIE NA XLVIII ŚWIATOWY DZIEŃ ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU "Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania".)

Ojciec Święty Franciszek

Na powyższe słowa Papieża Franciszka odpowiedziała Diecezja Warszawsko-Praska, powołując telewizję internetową Salve TV.


Telewizja Salve powstała 20 września 2015 r., a oficjalna inauguracja miała miejsce 24 stycznia 2015 r.

Abp Henryk Hoser SAC


W Diecezji Warszawsko-Praskiej działa też interesujące Radio Warszawa.


"Narzędziem ewangelizacji winno być pełne kompetencji i zawodowego doświadczenia użycie radia, telewizji i innych środków audiowizualnych".
(św. Jan Paweł II, 25.10.1978 r.)

niedziela, 24 stycznia 2016

Ważny rok dla jedności chrześcijan

Nie wspominajcie rzeczy minionych, 
nie rozważajcie tego, co dawno minęło! 
Oto Ja dokonuję nowej rzeczy, teraz się zaczyna. 
Czy tego nie pojmujecie? 
Tak! Toruję drogę na pustyni, ścieżki na pustkowiu. 
(Iz 43,18-19 - Biblia Paulistów)


Już niedługo kończy się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Ważne jest byśmy mieli świadomość potrzeby jedności, by nie było to tylko doroczne "święto ekumenizmu". Byśmy o problemach innych kościołów pamiętali w naszej modlitwie.

Ważne są słowa Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurta Kocha: "Jedność chrześcijan ma przed sobą interesujący rok. Ekumenizm z luteranami, prawosławnymi, tradycyjnymi Kościołami Wschodu i anglikanami stawia przed Kościołami rozliczne wyzwania".

Przew. Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan ks. kard. Kurt Koch

Omawiając stosunki z luteranami, kard. Koch przypomniał słowa papieża Franciszka, który powiedział niedawno, że "patrząc na obecne konflikty zbrojne między szyitami i sunnitami, musimy sobie przypomnieć, że robiliśmy to samo między katolikami i luteranami, i w tym sensie musimy dokonać pokuty".
Przed nami nie tylko obchody 500-lecia reformacji, lecz także 50-lecie dialogu ekumenicznego między katolikami i luteranami.
W październiku, w szwedzkim Lund - mieście, w którym narodziła się Federacja Luterańska - odbędzie się międzynarodowe spotkanie liturgiczne luterańsko-katolickie.
Reformacja, dla wielu chrześcijan, jest symbolem konfliktu i podziału Kościoła oraz okrutnych wojen wyznaniowych.
Ale reformacja przyniosła także odkrycie na nowo Biblii i nauki o usprawiedliwieniu, o czym przypomina wspólny dokument z 2013 roku "Od konfliktu do wspólnoty. Wspólne  upamiętnienie reformacji w 2017 roku".

Ks. kardynał Walter Kasper

Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper, podczas wystąpienia na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, stwierdził, że "Bycie obok siebie jest żadnym rozwiązaniem, a powrót do konfesjonalizmu również nic nie da".

Nawiązał do spotkania Papieża Franciszka ze wspólnotą luterańską Rzymu.
Protestantka, która wyszła za mąż za katolika, zapytała Papieża, dlaczego nie może wspólnie z mężem przyjmować Eucharystii?
Ojciec święty poradził luterance, aby wraz z mężem zastanowiła się, jakie konsekwencje mogą wyciągnąć z tego, że - jak pisał św. Paweł - jest jeden Pan, jedna wiara i jeden chrzest. "Rozmawiajcie z Panem i idźcie naprzód. Nie odważę się powiedzieć więcej".
Kard. Kasper zaznaczył, że dla osób znajdujących się w takiej sytuacji staje się "pilna kwestia form przejściowych".

Papież Franciszek i Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I

Na stosunki z prawosławiem, powinniśmy spojrzeć przez pryzmat przygotowań do Soboru Panprawosławnego, który ma odbyć się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego (wg kalendarza juliańskiego), 19 czerwca 2016 roku. 
Prawosławie uznaje pierwszych siedem Soborów Powszechnych (ostatni - II Sobór Nicejski z 787 roku).

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl i były Przew. KEP abp Józef Michalik

W czasie przygotowań pojawiło się szereg problemów.
Trudności sprawia uzgodnienie treści dokumentu poświęconego misji Kościoła prawosławnego we współczesnym świecie, którego projektu niezaakceptowała Rosyjska Cerkiew Prawosławna oraz Gruzińska Cerkiew Prawosławna.
Punktem zapalnym są również spory wewnątrzprawosławne np.:
- w kwestii Ukrainy, gdzie działają trzy Cerkwie Prawosławne,
- oraz sprawa Kataru - Patriarchat Jerozolimski oraz Antiochii toczą spór w związku z intronizacją w Katarze metropolity z Patriarchatu Jerozolimskiego, podczas gdy Patriarchat Antiochii podkreśla, że Katar jest jej terenem kanonicznym.
Historię prac przygotowawczych przybliży opracowanie ks. Jerzego Tofiluka "O przygotowaniach do Soboru Wszechprawosławnego" w XX wieku. 

O. Wacław Hryniewicz OMI

O napięciach katolicko-prawosławnych wynikających z jednostronnego dodania w średniowieczu, do Nicejsko-Konstantynopolitańskiego Wyznania Wiary, dodatku "i Syna" (Filioque), pisze Wacław Hryniewicz OMI w artykule "Jak pojednać się z prawosławiem?".
"Należy przywrócić pierwotny tekst Credo bez dodatku Filioque. Dlatego napisałem: jeżeli Biblia mówi o Duchu Świętym, że od Ojca pochodzi [wychodzi], trzeba umieć na tym poprzestać".
Jest to fragment książki "Wiara rodzi się w dialogu" Wydawnictwa WAM.

16 stycznia b.r. doszło do spotkania Papieża Franciszka z przedstawicielami Serbskiej Cerkwi Prawosławnej.
W lutym 2015 r. Ojciec Święty Franciszek, za pośrednictwem kard. Kurta Kocha, zaproponował stworzenie mieszanej grupy roboczej, która zbadałaby historię stosunków między Serbami i Chorwatami w czasie II Wojny Światowej, przyczyniając się do "oczyszczenia pamięci".
Napięcia miedzy Serbami i Chorwatami przekładają się na stosunki pomiędzy Serbską Cerkwią Prawosławną, a Kościołem Katolickim w Chorwacji.
Więcej w artykule "Delegacja Serbskiego Kościoła Prawosławnego u papieża" na stronach e-KAI.

Swoje problemy ma też Kościół Anglikański.
W dniach 11-15 stycznia w Canterbury odbyło się spotkanie 38 prymasów Wspólnoty Anglikańskiej. Spotkanie zakończyło się ograniczeniem praw Kościoła Episkopalnego USA, wynikających z członkostwa we Wspólnocie Anglikańskiej, za uznanie "małżeństw" osób tej samej płci. Sankcje potrwają co najmniej trzy lata.
Więcej w artykule "Prymasi ukarali Kościół Episkopalny USA" na portalu Ekumenizm.

Sytuację tą skomentował kard. Kurt Koch słowami: "Pocieszające w tym jest, że nie doszło do całkowitego rozłamu. W czasie, gdy poszukujemy jedności w ekumenizmie, każdy nowy podział stanowi niebezpieczeństwo i wielkie wyzwanie".

Prymasi Wspólnoty Anglikańskiej

Niechaj Cię wielbią, Panie, wszystkie dzieła Twoje 
i święci Twoi niech Cię błogosławią! 
Niech mówią o chwale Twojego królestwa 
i niech głoszą Twoją potęgę, 
(Ps 145,10-11 - Biblia Tysiąclecia).

niedziela, 17 stycznia 2016

Abyśmy byli jedno

Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana
 (por. 1 P 2,9)

W poniedziałek zaczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Co roku, od 19. lat, poprzedza go w Polsce Dzień Judaizmu.


W związku z tym wydarzeniem Ojciec Święty Franciszek skierował słowa zachęty, podpisane przez zastępcę Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, a które przytacza e-KAI w artykule "Papieskie przesłanie na ogólnopolskie obchody XIX Dnia Judaizmu".

Wróćmy jednak do obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

"Nie jesteśmy podzieleni na katolików, prawosławnych, protestantów, anglikanów; jesteśmy podzieleni na tych, którzy chcą i którzy nie chcą jedności" - Sługa Boży abp Andrzej Szeptycki, 1925 rok.

Organizatorami Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna.
Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali na ten rok chrześcijanie z Łotwy.


Tekst broszury w PDF.

Każdy dzień ma swój temat przewodni:
- Dzień 1: Niech kamień zostanie odsunięty,
- Dzień 2: Wezwani, aby być posłańcami radości,
- Dzień 3: Świadek wspólnoty,
- Dzień 4: Wezwani do głoszenia Ewangelii,
- Dzień 5: Apostolska wspólnota,
- Dzień 6: Posłuchajcie tego snu,
- Dzień 7: Wspólna modlitwa,
- Dzień 8: Serca gorejące pragnieniem jedności.

Program obchodów w poszczególnych diecezjach publikuje portal Wiara.

Nowe przykazanie wam daję, abyście się wzajemnie miłowali. Jak Ja was umiłowałem, tak i wy miłujcie jedni drugich. Po tym wszyscy poznają, że jesteście Moimi uczniami, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.
(J 13,34-35 - Biblia Tysiąclecia)

Mimo, że do pełnej jedności jest jeszcze daleko, istotna jest droga, którą wspólnie przebyliśmy.
Kamieniami milowymi są dokumenty:
- dokument z 2000 roku o wzajemnym uznaniu chrztu przez Kościół Katolicki w Polsce i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej "Sakrament chrztu znakiem jedności. Deklaracja Kościołów w Polsce na progu trzeciego tysiąclecia",
- dokument katolicko-luterański z 2013 roku "Od konfliktu do komunii".


Są też napięcia wynikające z podjęcia przez niektóre kościoły wyświęcania kobiet i homoseksualistów oraz błogosławienia par jednopłciowych.
W kościele anglikańskim zaowocowało to przejściem do kościoła katolickiego całych grup wiernych wraz z kapłanami, dla których papież Benedykt XVI powołał w 2009 roku ordynariaty personalne dla anglikanów. W dniu 2 lutego 2016 r. ma być wyświęcony pierwszy biskup dla byłych anglikanów.

Refleksja następuje też wśród ewangelików niemieckich.
Pastor Ulrich Parzany, ewangelikalny kaznodzieja, głosi tradycyjne spojrzenie na wiarę i moralność chrześcijańską. Pod koniec stycznia 2016 roku zaplanowano w Kassel spotkanie 60 liderów niemieckiego ruchu ewangelikalnego wywodzących się zarówno z Kościołów ewangelickich, staroluterańskich, baptystycznych i zielonoświątkowych, co może zaowocować stworzeniem organizacji o nazwie Sieć Biblii i Wyznania.
Więcej na portalu Ekumenizm.

Swoje problemy ma też Cerkiew Prawosławna. Od 1961 roku przygotowywany jest Sobór Wszechprawosławny, który odbyć się ma w czerwcu 2016 roku.
Więcej w artykułach:
- e-KAI - "Sobór Wszechprawosławny odbędzie się w Szwajcarii?",
- Ekumenizm - "Prawosławne spory przed Soborem".

A w drodze do pełnej jedności niech pomocne nam będą słowa św. Pawła z Listu do Rzymian:

Miłość niech będzie nieobłudna. Nienawidźcie zła, uchwyćcie się tego, co dobre. Miłujcie się wzajemnie miłością braterską, jedni drugich wyprzedzajcie w okazywaniu szacunku, nie bądźcie ospali w gorliwości, bądźcie płomiennego ducha, służcie Panu. Radujcie się nadzieją, w ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie wytrwali, pomagajcie świętym w ich potrzebach, okazujcie gościnność.
(Rz 12,9-13 - Biblia Ekumeniczna)

niedziela, 10 stycznia 2016

Dzień Judaizmu

A dobroć Pana, Boga naszego, niech będzie nad nami!
 I wspieraj pracę rąk naszych,
 wspieraj dzieło rąk naszych!
 (Ps 90,17 - Biblia Tysiąclecia /BT/)

17 stycznia, przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, obchodzić będziemy XIX Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce.
Obchodom towarzyszyć będzie motto „Co ty tu robisz Eliaszu?” (1 Krl 19,13).


Jest to okazja do przypomnienia stanowiska Kościoła Katolickiego w stosunku do Żydów.

Specjalne przesłanie z okazji Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce wystosował Przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło.
Dokument przedstawia w skrócie dzieje dialogu katolicko-żydowskiego na przestrzeni ostatnich 50. lat.

Podstawowym dokumentem jest Deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "NOSTRA AETATE" Soboru Watykańskiego II z 1965 roku, która poświęca punkt 4 stosunkowi Kościoła Katolickiego do Judaizmu.

Innym historycznym dokumentem jest Oświadczenie "Wypełniać Wolę Naszego Ojca w Niebie: W stronę partnerstwa pomiędzy Żydami i chrześcijanami" wystosowane przez ortodoksyjnych rabinów z Izraela, Stanów Zjednoczonych i kilku państw europejskich opublikowane 3 grudnia 2015 roku. 

Natomiast 10 grudnia 2015 r. ukazał się nowy dokument watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem „Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne (Rz 11, 29). Refleksje o kwestiach teologicznych dotyczących relacji katolicko-żydowskich z okazji 50. rocznicy Nostra aetate”. Omówienie na portalu Opoka.

„Cóż z tego, że niektórzy z nich nie uwierzyli? Czy ich niewierność udaremni wierność Boga? To niemożliwe! Bóg musi być prawdomówny, każdy człowiek natomiast jest kłamcą, jak napisano: Abyś się okazał sprawiedliwy w swoich słowach, a zwyciężysz, kiedy będziesz sądzony.”
(Rz 3,3-4 - przekład ekumeniczny).

Pisząc o stosunkach chrześcijańsko-żydowskich nie sposób nie wspomnieć o żydach mesjańskich (mesjanistycznych), żydach, którzy uznali Jezusa za Mesjasza.
Więcej na stronach:
- Mesjasz Yeshua "Żydzi mesjańscy",
- portal Opoka "Żydzi mesjańscy",
- Gość Niedzielny "Ci od rabbiego Jeszui",
- portal Wiara "Lekcja religii - Żydzi mesjańscy",
- Wspólnota Judeo-Mesjańska w Polsce.


„Religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym. Stosunek do niej jest inny, aniżeli do jakiejkolwiek innej religii. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i - można powiedzieć - naszymi starszymi braćmi”.
(Słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 13 kwietnia 1986 r. w rzymskiej Synagodze Większej.)

Św. Jan Paweł II przy Ścianie Płaczu, Jerozolima, 26 marca 2000 r.


piątek, 1 stycznia 2016

"Wchodząc" w Nowy Rok

Albowiem Dziecię nam się narodziło,
Syn został nam dany,
na Jego barkach spoczęła władza.
Nazwano Go imieniem:
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny,
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju.
(Iz 9,5 - Biblia Tysiąclecia)

Nowy Rok to nie tylko czas składania sobie życzeń, lecz także okazja do refleksji nad zakończonym rokiem.

To okazja do wspomnienia ludzi Kościoła, którzy odeszli od nas do Pana.
A w roku 2015 pożegnaliśmy między innymi charyzmatycznego duszpasterza O. Jana Górę OP, historyka, zasłużonego działacza niepodległościowego i katolickiego Władysława Bartoszewskiego oraz wybitnego pisarza i reżysera Tadeusza Konwickiego.
Więcej w artykule "Ludzie polskiego Kościoła, kultury i nauki zmarli w 2015 roku", opublikowanym przez e-KAI.


Są sprawy, które miały swój początek w 2015 roku i które dopełnią się w roku następnym, jak Święty Rok Miłosierdzia.

Te, które wpisały się w rok 2015 - jak Synod na temat Rodziny, który przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II,
czy obchody pół wieku Orędzia Pojednania, czyli "ORĘDZIA BISKUPÓW POLSKICH DO ICH NIEMIECKICH BRACI W CHRYSTUSOWYM URZĘDZIE PASTERSKIM", przypominające postać wielkiego patrioty ks. Bolesława kardynała Kominka,
oraz te, które będą się działy w 2016 roku - jak obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, czy Światowe Dni Młodzieży.

Dziękujemy za beatyfikacje w 2015 roku: s. Klary Ludwiki Szczęsnej oraz męczenników z Pariacoto - O. Michała Tomaszka OFMConv i O. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv, czekamy na kanonizację w 2016 r. bł. m. Teresy z Kalkuty, a także na wyznaczenie terminów kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia  ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego i br. Alojzego Kosiby OFM.

Niepokój i sprzeczne emocje budzi napływ uchodźców do Europy.
Dla jednych - jest to najazd barbarzyńców, a dla drugich - oznaka Miłosierdzia Bożego, gdyż "w miejscach takich jak Iran i Afganistan przejście na chrześcijaństwo jest karane, a konwertytom grozi więzienie, a nawet kara śmierci, więc Bóg otwiera im bramę w Europie".
Więcej o konwersjach z islamu na chrześcijaństwo w poście "O tym się nie mówi".

Pamiętajmy słowa Ojca Świętego Franciszka (31 grudnia 2015 r.): "Dobro zawsze zwycięża, nawet jeśli w pewnym momencie może okazywać się słabsze i ukryte".

1 stycznia, to także Światowy Dzień Pokoju. A świat potrzebuje pokoju - Bliski Wschód, Afryka... nawet Europa - wschodnia Ukraina.
Dlatego tak ważny dla świata jest Święty Rok Miłosierdzia... i nasza modlitwa.
Źródłem refleksji niech będzie Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Pokoju 2016 "Przezwycięż obojętność i zyskaj pokój".

Tak czy inaczej na problemy 2016 roku powinniśmy spojrzeć oczami św. s. Faustyny:


A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec ześle wam w imię moje, On nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co tylko wam powiedziałem. Pokój zostawiam wam, mój pokój daję wam. Daję wam nie tak, jak świat go daje. Nie trwóżcie się i nie lękajcie.
(J 14,26-27 - Biblia Warszawsko-Praska)


Z całego serca życzę, by Nowy 2016 Rok był czasem pogłębionej relacji z Chrystusem i czasem przyjęcia do swego serca Pokoju Bożego.
Pamiętajmy, że Bóg nas kocha.