niedziela, 26 kwietnia 2015

Zło dobrem zwyciężaj

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko
Dzień imienin księdza Jerzego jest okazją do refleksji.
Słowa świętego Pawła, "Zło dobrem zwyciężaj", wiążemy dzisiaj z błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszką.

Przypomnijmy więc rozważanie różańcowe w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, w dniu 19 października 1984 r.

"Piąta tajemnica bolesna: ukrzyżowanie Chrystusa:

Aby zło dobrem zwyciężać i zachować godność człowieka, nie wolno walczyć przemocą. Ojciec Święty w czasie stanu wojennego, w modlitwie do Pani Jasnogórskiej, powiedział, że naród nie może rozwijać się prawidłowo, gdy jest pozbawiony praw, które warunkują jego pełną podmiotowość i państwo nie może być mocne siłą żadnej przemocy. Komu nie udało się zwyciężyć sercem i rozumem, usiłuje zwyciężyć przemocą. Każdy przejaw przemocy dowodzi moralnej niższości. Najwspanialsze i najtrwalsze walki, jakie zna ludzkość, jakie zna historia, to walki ludzkiej myśli; najnędzniejsze i najkrótsze to walki przemocą. Idea, która potrzebuje broni, by się utrzymać, sama obumiera. Idea, która utrzymuje się tylko przy użyciu przemocy, jest wypaczona. Idea, która jest zdolna do życia, podbija sobą; za nią spontanicznie idą miliony. Solidarność dlatego tak szybko zadziwiła świat, że nie walczyła przemocą, ale na kolanach, z różańcem w ręku, przy polowych ołtarzach, upominała się o godność ludzkiej pracy, o godność i szacunek dla człowieka. O te wartości wołała bardziej, niż o chleb powszedni... 

Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy".

Św. Jan Paweł II u grobu bł. ks. Jerzego
W orędziu św. Papieża Jana Pawła II na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2005 roku znajdujemy komentarz do słów św. Pawła z Listu do Rzymian «Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj» (Rz 12,21):
"Zła nie zwycięża się złem: na tej drodze bowiem, zamiast pokonać zło, zostaje się przez nie pokonanym".

Innymi słowami myśl tą określił poeta i satyryk Stanisław Jerzy Lec: "Każda nienawiść rodzi nienawiść. Nawet nienawiść nienawiści".

"Męczeństwo św. Szczepana" - mal. prof. Antoni Cygan
Postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki przypomina jednego z pierwszych siedmiu diakonów (Dz 6,5), św. Szczepana, który w mowie przed Sanhedrynem (Dz 7,2-53) głosił Prawdę i za nią został ukamienowany. "A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: «Panie, nie poczytaj im tego grzechu!» Po tych słowach skonał." (Dz 7,60).
"Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca, zwanego Szawłem." (Dz 7,58). I z krwi św. Szczepana "zrodził się" św. Paweł. 

O. Szymon Hiżycki OSB, opat benedyktyńskiego opactwa w Tyńcu, w artykule "Zło dobrem zwyciężaj. Sprawdzona zasada." przytoczył jakże aktualną odpowiedź świętych pustelników z VI wieku, Barsanufiusza i Jana, na pytanie: "Kiedy widzę, że ktoś ubliża religii i bluźni przeciw świętej wierze, z powodu mej gorliwości wybucham przeciw niemu. Co to jest?"
Pytający otrzymał taką odpowiedź:
"Usłyszałeś dokładnie, że poprawa nie przychodzi przez zło, ale raczej przez dobro. Z łagodnością więc i wyrozumiałością rozmawiaj, napominając tego, który ubliża, w bojaźni Bożej. Jeśli zaś widzisz, że się wzburzasz, nic nie należy mu mówić".

O. Szymon Hiżycki OSB, opat w Tyńcu
Poprawa przychodzi przez dobro, nie przez zło, gniew rodzi gniew, zemsta – zemstę. Pełne gniewu bronienie słusznej nawet sprawy przynosi opłakane skutki.
Można zilustrować to innym przykładem z życia mnichów, tym razem egipskich.
Ale ta historia - o mnichu Makarym Egipskim - jest już do samodzielnego poczytania w tym samym artykule O. Szymona.

Niniejszy post zakończmy wpisem do księgi pamiątkowej w Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, dokonanym 25 maja 2002 r. przez ówczesnego Prefekta Kongregacji Nauki Wiary - Józefa kardynała Ratzingera, a obecnego Papieża-emeryta Benedykta XVI: "Niech Pan błogosławi Polskę, dając jej kapłanów mających ducha ewangelicznego Popiełuszki!".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz