niedziela, 17 stycznia 2016

Abyśmy byli jedno

Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana
 (por. 1 P 2,9)

W poniedziałek zaczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Co roku, od 19. lat, poprzedza go w Polsce Dzień Judaizmu.


W związku z tym wydarzeniem Ojciec Święty Franciszek skierował słowa zachęty, podpisane przez zastępcę Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, a które przytacza e-KAI w artykule "Papieskie przesłanie na ogólnopolskie obchody XIX Dnia Judaizmu".

Wróćmy jednak do obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

"Nie jesteśmy podzieleni na katolików, prawosławnych, protestantów, anglikanów; jesteśmy podzieleni na tych, którzy chcą i którzy nie chcą jedności" - Sługa Boży abp Andrzej Szeptycki, 1925 rok.

Organizatorami Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna.
Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali na ten rok chrześcijanie z Łotwy.


Tekst broszury w PDF.

Każdy dzień ma swój temat przewodni:
- Dzień 1: Niech kamień zostanie odsunięty,
- Dzień 2: Wezwani, aby być posłańcami radości,
- Dzień 3: Świadek wspólnoty,
- Dzień 4: Wezwani do głoszenia Ewangelii,
- Dzień 5: Apostolska wspólnota,
- Dzień 6: Posłuchajcie tego snu,
- Dzień 7: Wspólna modlitwa,
- Dzień 8: Serca gorejące pragnieniem jedności.

Program obchodów w poszczególnych diecezjach publikuje portal Wiara.

Nowe przykazanie wam daję, abyście się wzajemnie miłowali. Jak Ja was umiłowałem, tak i wy miłujcie jedni drugich. Po tym wszyscy poznają, że jesteście Moimi uczniami, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.
(J 13,34-35 - Biblia Tysiąclecia)

Mimo, że do pełnej jedności jest jeszcze daleko, istotna jest droga, którą wspólnie przebyliśmy.
Kamieniami milowymi są dokumenty:
- dokument z 2000 roku o wzajemnym uznaniu chrztu przez Kościół Katolicki w Polsce i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej "Sakrament chrztu znakiem jedności. Deklaracja Kościołów w Polsce na progu trzeciego tysiąclecia",
- dokument katolicko-luterański z 2013 roku "Od konfliktu do komunii".


Są też napięcia wynikające z podjęcia przez niektóre kościoły wyświęcania kobiet i homoseksualistów oraz błogosławienia par jednopłciowych.
W kościele anglikańskim zaowocowało to przejściem do kościoła katolickiego całych grup wiernych wraz z kapłanami, dla których papież Benedykt XVI powołał w 2009 roku ordynariaty personalne dla anglikanów. W dniu 2 lutego 2016 r. ma być wyświęcony pierwszy biskup dla byłych anglikanów.

Refleksja następuje też wśród ewangelików niemieckich.
Pastor Ulrich Parzany, ewangelikalny kaznodzieja, głosi tradycyjne spojrzenie na wiarę i moralność chrześcijańską. Pod koniec stycznia 2016 roku zaplanowano w Kassel spotkanie 60 liderów niemieckiego ruchu ewangelikalnego wywodzących się zarówno z Kościołów ewangelickich, staroluterańskich, baptystycznych i zielonoświątkowych, co może zaowocować stworzeniem organizacji o nazwie Sieć Biblii i Wyznania.
Więcej na portalu Ekumenizm.

Swoje problemy ma też Cerkiew Prawosławna. Od 1961 roku przygotowywany jest Sobór Wszechprawosławny, który odbyć się ma w czerwcu 2016 roku.
Więcej w artykułach:
- e-KAI - "Sobór Wszechprawosławny odbędzie się w Szwajcarii?",
- Ekumenizm - "Prawosławne spory przed Soborem".

A w drodze do pełnej jedności niech pomocne nam będą słowa św. Pawła z Listu do Rzymian:

Miłość niech będzie nieobłudna. Nienawidźcie zła, uchwyćcie się tego, co dobre. Miłujcie się wzajemnie miłością braterską, jedni drugich wyprzedzajcie w okazywaniu szacunku, nie bądźcie ospali w gorliwości, bądźcie płomiennego ducha, służcie Panu. Radujcie się nadzieją, w ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie wytrwali, pomagajcie świętym w ich potrzebach, okazujcie gościnność.
(Rz 12,9-13 - Biblia Ekumeniczna)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz