niedziela, 10 stycznia 2016

Dzień Judaizmu

A dobroć Pana, Boga naszego, niech będzie nad nami!
 I wspieraj pracę rąk naszych,
 wspieraj dzieło rąk naszych!
 (Ps 90,17 - Biblia Tysiąclecia /BT/)

17 stycznia, przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, obchodzić będziemy XIX Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce.
Obchodom towarzyszyć będzie motto „Co ty tu robisz Eliaszu?” (1 Krl 19,13).


Jest to okazja do przypomnienia stanowiska Kościoła Katolickiego w stosunku do Żydów.

Specjalne przesłanie z okazji Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce wystosował Przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło.
Dokument przedstawia w skrócie dzieje dialogu katolicko-żydowskiego na przestrzeni ostatnich 50. lat.

Podstawowym dokumentem jest Deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "NOSTRA AETATE" Soboru Watykańskiego II z 1965 roku, która poświęca punkt 4 stosunkowi Kościoła Katolickiego do Judaizmu.

Innym historycznym dokumentem jest Oświadczenie "Wypełniać Wolę Naszego Ojca w Niebie: W stronę partnerstwa pomiędzy Żydami i chrześcijanami" wystosowane przez ortodoksyjnych rabinów z Izraela, Stanów Zjednoczonych i kilku państw europejskich opublikowane 3 grudnia 2015 roku. 

Natomiast 10 grudnia 2015 r. ukazał się nowy dokument watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem „Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne (Rz 11, 29). Refleksje o kwestiach teologicznych dotyczących relacji katolicko-żydowskich z okazji 50. rocznicy Nostra aetate”. Omówienie na portalu Opoka.

„Cóż z tego, że niektórzy z nich nie uwierzyli? Czy ich niewierność udaremni wierność Boga? To niemożliwe! Bóg musi być prawdomówny, każdy człowiek natomiast jest kłamcą, jak napisano: Abyś się okazał sprawiedliwy w swoich słowach, a zwyciężysz, kiedy będziesz sądzony.”
(Rz 3,3-4 - przekład ekumeniczny).

Pisząc o stosunkach chrześcijańsko-żydowskich nie sposób nie wspomnieć o żydach mesjańskich (mesjanistycznych), żydach, którzy uznali Jezusa za Mesjasza.
Więcej na stronach:
- Mesjasz Yeshua "Żydzi mesjańscy",
- portal Opoka "Żydzi mesjańscy",
- Gość Niedzielny "Ci od rabbiego Jeszui",
- portal Wiara "Lekcja religii - Żydzi mesjańscy",
- Wspólnota Judeo-Mesjańska w Polsce.


„Religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym. Stosunek do niej jest inny, aniżeli do jakiejkolwiek innej religii. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i - można powiedzieć - naszymi starszymi braćmi”.
(Słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 13 kwietnia 1986 r. w rzymskiej Synagodze Większej.)

Św. Jan Paweł II przy Ścianie Płaczu, Jerozolima, 26 marca 2000 r.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz