Błogosławiony jesteś, Panie Boże naszych ojców -
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Błogosławione niech będzie Twoje imię
pełne chwały i świętości -
chwalebne i wywyższone na wieki.
Błogosławiony jesteś w przybytku
świętej Twojej chwały -
chwalony, sławiony przez wieki nade wszystko.
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Błogosławione niech będzie Twoje imię
pełne chwały i świętości -
chwalebne i wywyższone na wieki.
Błogosławiony jesteś w przybytku
świętej Twojej chwały -
chwalony, sławiony przez wieki nade wszystko.
(Dn 3,52-53 - Biblia Tysiąclecia /BT/)
Austriacka agencja katolicka Kathpress przeprowadziła ważną rozmowę z teologiem-dogmatykiem ks. prof. Józefem Niewiadomskim, dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Franciszka Leopolda w Innsbrucku.
Ks. prof. Józef Niewiadomski w czasie rekolekcji w Rumi- Zagórze |
Ks. Józef, w kontekście ataków islamistów w Europie, stwierdził, że należy zwrócić większą uwagę na kwestię integracji religijnej.
Islamistów nie powstrzyma przed zamachami tradycyjna praca socjalna. To, czego ci ludzie potrzebują, to "głęboko wierzący ludzie, którzy będą im towarzyszyli na drodze do innego obrazu Boga".
Wg ks. Józefa Niewiadomskiego głównym problemem jest błędny obraz Boga.
Podkreślił, że "religii, która zabija, może się oprzeć tylko religia, która żyje takimi wartościami, jak wyrzeczenie się przemocy, jak pojednanie z innymi, z obcymi, a nawet z przeciwnikami i wrogami".
Natomiast kontakt z "oświeconymi, świeckimi" pracownikami socjalnymi kręgu zachodniego może tylko umocnić islamistów w ich przekonaniach.
"Ludzie, którzy przez całe życie żyli wiarą, że Bóg chce zabijania innych ludzi i zapłaci za to obietnicą nieba", będą w takich przypadkach czuli się po prostu umocnieni w swoich uprzedzeniach. "Jest tylko kwestią czasu i przypadku, czy i kiedy przekują swoją wiarę w czyn".
Ks. Niewiadomski zwrócił uwagę na "czarną plamę" w debacie publicznej, gdzie religia pojawia się tylko w retoryce radykalizmu. "Najwyższy czas, aby pomyśleć o czymś takim, jak wychowanie religijne, a tym samym zmiana religijnego obrazu świata, zwłaszcza wśród małoletnich uchodźców".
Wobec eskalacji terroru islamskiego politycy "powtarzają jak mantrę", że młodym powinno się umożliwiać perspektywy i bezpieczeństwo socjalne. W dalszym ciągu jednak nikt nie zdecydował się na poruszenie kontrowersyjnego punktu, jakim jest "religijny obraz świata" uchodźców.
Omówienie rozmowy z ks. Józefem Niewiadomskim w artykule KAI "Po zamachu w Würzburgu teolog apeluje o większą uwagę dla «integracji religijnej»".
Już w 2006 roku, w wywiadzie dla arabskiej telewizji Al-Dżazira, szejk Ahmad al-Katani - libijski uczony, dyrektor Ośrodka kształcenia imamów i głosicieli Koranu powiedział, że "Co roku 6 mln muzułmanów przyjmuje chrzest, a średnio co godzinę w samej tylko Afryce 667 muzułmanów przyjmuje wiarę chrześcijańską".
Natomiast włoski socjolog religii, prof. Massimo Interovigne, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził: "Islamiści uważają, że rozstrzygające zmaganie o to, czy świat będzie muzułmański czy chrześcijański, rozegra się w Afryce. Islam już przegrał tą bitwę, dlatego odpowiada na to bombami".
Prof. Massimo Interovigne |
Nasuwa się jednak pytanie - Czy Europa jest jeszcze w stanie pokazać muzułmanom "inny obraz Boga" (prawdziwy obraz chrześcijaństwa)?
«A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?»
(Łk 18,7-8 - BT)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ##### ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Kończą się Światowe Dni Młodzieży i wizyta Papieża Franciszka. Do tych wydarzeń będziemy wielokrotnie wracać.
Możemy powiedzieć za Giovannim Paolo Mucante, mistrzem ceremonii Legata papieskiego w 1596 roku: "Gdyby nie było Rzymu, wtedy Kraków byłby Rzymem".
Zainteresowanych historią ŚDM odsyłam do artykułu Pawła Bielińskiego na stronach e-KAI "Historia Światowych Dni Młodzieży".
Natomiast portal Aleteia publikuje artykuł "Grzałki, czołgi, improwizacja. Młodzi ze Wschodu jadą do Polski na ŚDM 1991".
Portal Aleteia udostępnia też możliwość pobrania zestawu 18 piosenek najlepszych wykonawców katolickich, wybranych przez serwis Cecilia Music (Ściągnij darmowy album na Światowe Dni Młodzieży!).
Natomiast polska internetowa agencja badawcza działająca na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej GEMIUS opracowała ranking najpopularniejszych wśród młodzieży portali katolickich. Omówienie na stronach portalu DEON.
Oto wyniki: