niedziela, 17 lipca 2016

Słów kilka o wychowaniu

Jeśli ponosi cię złość, gniew, to wtedy zamilknij albo usuń się na bok,
aby się opanować i uspokoić.
 Wychowawca powinien wychowywać dzieci i młodzież ze spokojem,
tak jak uprawia się rolę.
(bł. ks. Bronisław Markiewicz)


W swojej historii mieliśmy wielu wybitnych wychowawców.

bł. Bronisław Markiewicz

Jednym z nich był bł. ks. Bronisław Markiewicz, michalita.
Koncepcję wychowawczą bł. ks. Markiewicza przybliża nam Józefa Hennelowa w artykule "Wychowawca okresu nocy".

bł. Bronisław Markiewicz
Dla pogłębienia tematu warto sięgnąć do tekstu ks. Pawła Nowogórskiego CSMA "Wychowawcza troska o młodzież w świetle działalności i pism bł. ks. Bronisława Markiewicza", na stronach Pedagogiki Katolickiej.

Znamienne też są słowa Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: "Nauka Sługi Bożego jest na czasie. Może zapytamy: lecz kto zmieni nasze usposobienie? Odpowiemy sobie: Któż jak Bóg! - przez naszą powściągliwość i pracę. Dzisiaj wiemy, że trzeba być bardzo powściągliwym i pracowitym. Powściągliwym - aby nie czynić nikomu nic złego, a pracowitym - aby zdobywać to, co jest potrzebne dla utrzymania rodziny i Narodu, aby ratować dzieci przez uczciwą pracę i oszczędność, nie zaś niszczyć je dla wygodnictwa, samolubstwa i egoizmu. Wierzę, że taki program narodowy, jaki dał swemu Zgromadzeniu ksiądz Markiewicz, może poruszyć nasze sumienia. Chciałbym wszystkie sumienia zaniepokojone złożyć w dłonie Świętej Bożej Rodzicielki, która jest umiłowaną Patronką Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła i naszą Królową Polski." (Miejsce Piastowe, 10.09.1972).


René Lejeunte w swojej książce "365 dni z moim Aniołem Stróżem" wymienia 12 podstawowych zasad wychowania, jakie rodzice powinni zaszczepiać swoim dzieciom od najmłodszych lat.
Oto one:
1. Zostałeś stworzony na obraz Boga, który jest Miłością. Stopniowo stawaj się także miłością.
2. Bóg jest twoim Ojcem, ty jesteś Jego dzieckiem. Możesz nazywać Go "Abba".
3. Pozostawaj zawsze przy Bogu jak małe dziecko przy matce.
4. Bóg stal się człowiekiem w Jezusie Chrystusie. naśladuj Jego przykład, zaprasza cię do tego: "Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem" (Mt 11,29).
5. Jezus obiecał ci swoją radość i pokój. Proś Go nieustannie o te skarby, aż je otrzymasz. Niech promieniuje wokół ciebie radość i pokój Chrystusa, bo one po to zostały ci dane.
6. Jezus chce, abyś był "solą dla ziemi" (Mt 5,13) i "światłem świata" (Mt 5,14) i ewangelizował przez swoje dobre uczynki.
7. Kochaj tych, którzy ci źle życzą; módl się za tych, którzy cie prześladują (zob. Mt 5,43-48). W ten sposób będziesz naprawdę dzieckiem Ojca Niebieskiego.
8. Nie troszcz się o przyszłość, ani nawet o jutro. To jest cena pokoju i radości Chrystusowej. "Dosyć ma dzień swojej biedy" (Mt 6,34) - mówi On do ciebie.
9. Myśl tak jak Pan, nie przyjmuj sposobu patrzenia według świata. Codzienny bliski kontakt z Pismem Świętym zakorzeni w twym sercu myśl Bożą.
10. Patrz na grzeszników miłosiernym wzrokiem Jezusa. Nie osądzaj. Módl się, aby oni odkryli miłość Boga.
11. Bądź dumny ze swojej wiary chrześcijańskiej, dumny z Kościoła, aby Chrystus mógł ci powiedzieć: Jestem dumny z ciebie.
12. Jak Apostoł Jan weź Maryję do siebie (zob. J 19,26). Ona uczy cię nieustanne modlitwy oraz patrzenia na ludzi i rzeczy wzrokiem Jezusa.


W Ewangelii św. Łukasza są przytoczone słowa Pana Jezusa:
"Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach." (Łk 12,2-3 - Biblia Tysiąclecia - /BT/).

Niedawno słyszałem homilię, która nawiązywała do powyższych słów.
Dotychczas słowa te odnoszono do popełnianego zła. A tu zaskoczenie!
Zło wciska się obecnie wszędzie - w telewizji i internecie, w radiu i w gazetach. Należy więc powyższe wersety odnieść do głoszenia dobra, do propagowania dzieł miłosierdzia.
Bo "Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie." (Mt 6,3-4 - BT).
Propagowanie (informowanie) o czynionym dobru, to głoszenie Dobrej Nowiny.
A Pan Jezus powiedział: "(...) Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!" (Mk 16,15 - BT).

Prezentacja - Adrianna Folwarski

Gdy brakuje świętych w narodzie robi się ciemno w głowach ludzkich
i ludzie nie widzą dróg, którymi im należy postępować...
(bł. ks. Bronisław Markiewicz)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~    #####    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Herb Zgromadzeń Michalickich
Bł. ks. Bronisław Markiewicz w 1887 roku złożył śluby zakonne na ręce św. Jana Bosko w Zgromadzeniu Salezjanów.
Pod koniec XIX wieku bł. ks. Bronisław Markiewicz założył zrzeszenie świeckie pod nazwą "Towarzystwo Powściągliwość i Praca", które z czasem przekształciło się w zgromadzenia zakonne:
- gałąź męska - Zgromadzenie św. Michała Archanioła (O.O. Michalici - CSMA),
- gałąź żeńska, przy współudziale Służebnicy Bożej m. Anny Kaworek - Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła (S.S. Michalitki - CSSMA).
Bliższe informacje o założycielach Zgromadzeń.
W roku 2000 Zgromadzenia Michalickie przyłączyły się do Rodziny Salezjańskiej.

W dniach 14-30 kwietnia 2016 r. odbyła się XXI Kapituła Generalna Zgromadzenia św. Michała Archanioła, w czasie której wybrany został nowy Przełożony Generalny ks. Dariusz Wilk CSMA.
Informacja o Kapitule w serwisie O.O. Michaltów i w depeszy Agencji Informacyjnej Salezjanów ANS.

O. Dariusz Wilk CSMA, Przełożony Zgromadzenia św. Michała Archanioła

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~    #####    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

12 lipca 2016 r., po ciężkiej chorobie, odszedł do Pana ks. arcybiskup Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, biskup senior diecezji radomskiej. Był bliskim współpracownikiem trzech papieży - św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i obecnego papieża Franciszka.

Abp Zygmunt Zimowski 

"Arcybiskup Zimowski poprzez ciężką chorobę, w jakiejś mierze identyfikował się z tymi, którym służył. Jego własne cierpienie było wpisaniem się w misję, którą pełnił. To był, być może, najbardziej płodny okres jego służby człowiekowi choremu."  (abp Henryk Hozer SAC).

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci na wieki.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz