niedziela, 14 stycznia 2018

Mój Psałterz: PSALM 66

Poprowadzę cię drogą mądrości,
ścieżkami prawości powiodę.
(Prz 4,11 - Biblia Tysiąclecia)



O. Stanisław Wójcik CSsR w Psalmie 66 wyodrębnia:
- "Świat cały niech wielbi Pana" - ww. 1b-4,
- "Dawne cuda Boże i nowe dary" - ww. 5-12,
- "Złożymy Bogu ofiary dziękczynne" - ww. 13-20.


Komentarz ks. Pawła Cyza COr "Psalm 66, czyli o przechodzeniu przez ogień i wodę..." (cytaty za Biblią Tysiąclecia):

Ks. Paweł Cyz COr
   "Panuje euforia... Potężny Bóg działa z wielką mocą... Pan rządzi... («Jak zadziwiające są Twoje dzieła! (...) Przyjdźcie i patrzcie na dzieła Boga: dokonał dziwów (...). Jego potęga włada na wieki (...). Błogosławcie, ludy, naszemu Bogu i rozgłaszajcie Jego chwałę»).   

   Ale to nie są łatwe rządy... («Tyś, Boże, nas doświadczył; badałeś nas ogniem, jak się bada srebro»). Bóg prowadzi nas przez ziemię znanymi sobie - a dla nas częstokroć niezrozumiałymi - drogami... («Pozwoliłeś nam wejść w pułapkę, włożyłeś na nasz grzbiet ciężar»). Z naszej perspektywy odczytujemy to jako sprawdzian - swoisty test wiary. A Bóg zachowuje się tak, jakby chciał zbadać (jakby nie znał!?) poziom naszej ufności. Wierzę, że to dla naszego dobra. Różne trudne i bolesne doświadczenia mogą nas zahartować. Patrząc na Jezusa, Człowieka - Boga, który przeszedł przez największe cierpienie, nabieram przekonania, że Bóg jest na zawsze z nami, że pomaga nam przechodzić przez największe kryzysy i najcięższe zmagania (gdy wiara poddawana jest najtrudniejszym próbom). Wyjście (rozwiązanie wszystkich kłopotów) jest w ręku Boga. Pan daje nam to, o co prosimy... («przeszliśmy przez ogień i wodę: wyprowadziłeś nas na wolność»).

   Bóg ciągle ma otwarte uszy... I słucha... I wysłuchuje... I panuje euforia... Potężny Bóg działa z wielką mocą... Pan rządzi... («chcę opowiedzieć, co uczynił On mojej duszy! Do Niego wołałem moimi ustami i chwaliłem Go moim językiem. (...) Bóg wysłuchał: dosłyszał głos mojej modlitwy. Błogosławiony Bóg, co nie odepchnął mej prośby i nie odjął mi swojej łaskawości»)".


Witraż z kościoła św. Brendana w Bantry, ze słowami Psalmu 66 w. 2*
*/ - prawa strona: "Opiewajcie chwałę Jego imienia",
    - lewa strona: "Cześć Mu wspaniałą oddajcie".


O. Michał Baranowski OFMConv rozważa Psalm 66 (fragmenty Psalmu za Biblią Tysiąclecia): 

    "Niechaj Cię wielbi cała ziemia.
 Psalm 66 jest w pierwszej swej części hymnem pochwalnym. Psalmista zaprasza «całą ziemię» do uwielbienia Boga. Możliwe, że ma on przed oczyma pielgrzymów przybyłych «z całej ziemi» do jerozolimskiej świątyni. Ale przede wszystkim zwraca się w swej modlitwie do Boga. Swoim żarliwym wołaniem porusza i nasze serca do wysławiania Pana.

   Jak zadziwiające są Twoje dzieła!
Uwielbienie jest wysławianiem dzieł Boga Stwórcy i Pana Wszechświata. W tym psalmie podkreślona została moc Boga objawiona w dziele wybawienia ludu Izraela z niewoli egipskiej. Psalmista nawiązuje do cudu przejścia przez Morze Czerwone i przez Jordan, oraz opieki Bożej nad Izraelem podczas wędrówki przez pustynię. Wspomina też próby i trudy, jakim poddał Pan ten naród, na drodze do wolności.


   Wejdę w Twój dom z całopaleniem, wypełnię, co ślubowałem Tobie.
Druga część Psalmu 66 rozpoczyna się deklaracją ofiary dziękczynnej, zgodnie ze złożonym Bogu ślubem za wysłuchanie prośby. Psalmista wyznaje i zaświadcza publicznie dobroć Boga, który wysłuchał jego wołania w ucisku i okazał się wiernym obrońcą swego ludu.


   Boże Ojcze, Tobie nieustannie składamy dziękczynienie za niezliczone łaski, jakie codziennie otrzymujemy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen".


Psalm 66 w języku hebrajskim

PSALM 66 (65)

("Mój Psałterz" - przekład, poetyckie opracowanie psalmów Marka Skwarnickiego /Psałterz Tyniecki/)

PIEŚŃ DZIĘKCZYNNA

1 Kierownikowi chóru. Pieśń. Psalm.
(w opracowaniu Marka Skwarnickiego brak jest początku wiersza 1, powyższy wstęp podaję za Biblią Tysiąclecia)

Z radością sławcie Boga, wszystkie ziemie*,
2 opiewajcie chwałę Jego imienia,
cześć Mu wspaniałą oddajcie.
3 Powiedzcie Bogu: «Jak zadziwiające* są Twoje dzieła!
Muszą Ci składać hołdy Twoi wrogowie
ze względu na wielka moc Twoją.
4 Niech Cię wielbi cała ziemia
i niechaj śpiewa Tobie,
niech Twoje imię opiewa.

5 Przyjdźcie i patrzcie na dzieła Boga.
Zadziwiających* rzeczy dokonał wśród ludzi.
6 Morze na suchy ląd zamienił,
pieszo przeszli przez rzekę*.
Nim się przeto radujmy.
7 Jego potęga włada na wieki,
oczy Jego śledzą narody*:
niech buntownicy nie podnoszą się przeciw Niemu!
8 Błogosławcie, ludy, naszemu Bogu
i rozgłaszajcie Jego chwałę,
9 bo On życiem obdarzył naszą duszę
i nie dał się potknąć naszej nodze*.
10 Albowiem Tyś, nas doświadczył, Boże,
poddałeś próbie ognia, jak się bada srebro*.
11 Wprowadziłeś nas w pułapkę,
włożyłeś na grzbiet nasz ciężkie brzemię.
12 Kazałeś ludziom deptać nasze głowy,
przeszliśmy przez ogień i wodę,
ale wyprowadziłeś nas na wolność*.

13 Wejdę w Twój dom z całopaleniem
i wypełnię, co ślubowałem Tobie,
14 co wymówiły moje wargi,
co usta moje przyrzekły w ucisku.
15 Tłuste owce złożę Ci w całopalnej ofierze
i dym ofiarny z baranów,
ofiaruję Ci woły i kozły*.
16 Przyjdźcie i słuchajcie wszyscy, 
którzy czcicie Boga,
opowiem, co uczynił mej duszy.
17 Do Niego wołałem moimi ustami,
chwaliłem Go moim językiem.
18 Gdybym w sercu zamierzał nieprawość,
Pan by mnie nie wysłuchał*.
19 Ale Bóg mnie wysłuchał,
przyjął głos mojej modlitwy.
20 Błogosławiony Bóg, który nie odepchnął mej prośby,
i nie oddalił ode mnie swej łaski.


Przypisy: 

*/ (w. 1) "Wszystkie ziemie" - wszystkie ziemie (a więc i narody) są wezwane do wielbienia Boga. Zbawienie ma wymiar uniwersalny /Biblia Paulistów/.

*/ (w. 3) "Zadziwiające" - według użytego tu słowa hebrajskiego chodzi o dzieła wzbudzające zarazem podziw i lęk (podobnie jak w w. 5) /Biblia Poznańska/

*/ (w. 6) "Morze na suchy ląd zamienił, pieszo przeszli przez rzekę" - wyprowadzenie Izraelitów z niewoli egipskiej jest jednym z najczęstszych motywów przywoływanych w ST zob.Wj 13,17 - 14,31; Joz 3,14-17; Ps 74,13-17 /Biblia Ekumeniczna/.

*/ (w. 7) "Jego potęga włada na wieki, oczy Jego śledzą narody" - por. Ps 11,4; Ps 14,2; Ps 33,13nn; Ps 113,6 /Biblia Tysiąclecia/.
- ... Bóg ocenia postępowanie każdego człowieka /Biblia Tysiąclecia - przypis do Ps 33 w.13/.

*/ (w. 9) "Bo On życiem obdarzył naszą duszę i nie dał się potknąć naszej nodze" - słowa te należy rozumieć w tym znaczeniu, że Bóg uchronił od zagłady cały naród zagrożony w swoim istnieniu (por. Ez 37,11nn) /Biblia Poznańska/.
- ... Chodzi prawdopodobnie o najazd Asyryjczyków, zakończony klęską Sennacheryba pod Jerozolimą (2 Krl 18,13 - 19,37; Iz 36-37) /Biblia ks. Wujka z przypisami ks. Stanisława Stysia SJ/.

*/ (w. 10) "Albowiem Tyś, nas doświadczył, Boże, poddałeś próbie ognia, jak się bada srebro" - bolesne doświadczenia miały doprowadzić naród do odnowy duchowej /Biblia Poznańska/.

*/ (w. 11-12) - twardy los, jaki spotkał lud izraelski, jest tu przedstawiony, przynajmniej częściowo, w sposób obrazowy (obraz wody i ognia także u Iz 43,2). Wzmianka o deptaniu po głowach może odpowiadać rzeczywistości. Na znak zwycięstwa nieprzyjaciel stawiał nogę na karku pokonanych (por. Joz 10,24), deptał po nich (por. Iz 51,23), a nawet, jak świadczą dokumenty egipskie, babilońskie i perskie, przejeżdżał po nich wozem /Biblia Poznańska/.

*/ (w. 15) "Tłuste owce złożę Ci w całopalnej ofierze i dym ofiarny z baranów, ofiaruję Ci woły i kozły" - składający ofiarę musiał być człowiekiem możnym, może był nim sam król /Biblia Poznańska/. 

*/ (w. 16) "Przyjdźcie i słuchajcie wszyscy, którzy czcicie Boga, opowiem, co uczynił mej duszy" - por. Ps 22,23n /Biblia Tysiąclecia/.

*/ (w. 18) "Gdybym w sercu zamierzał nieprawość, Pan by mnie nie wysłuchał" - por. Mi 3,4 /Biblia Gdańska/. 

Obraz Moshe Tzvi Bergera inspirowany Psalmem 66

Komentarz O. Adama Szustaka OP do Psalmu 66:




A wiemy, że Bóg współdziała we wszystkim ku dobremu z tymi, którzy Boga miłują, to jest z tymi, którzy według postanowienia Jego są powołani.
(Rz 8,28 - Biblia Warszawska)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz