niedziela, 15 maja 2016

Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

Oto dzień, który Pan uczynił:
radujmy się zeń i weselmy!
(Ps 118,24 - Biblia Tysiąclecia /BT/)


No i doszliśmy do trzeciego przykazania:

Zdjęcie ze strony https://qbanez.wordpress.com/

W Starym Testamencie mamy zapisane:
"Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty." (Wj 20,8-11 - BT)
oraz
"Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty. Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu." (Pwt 5,12-15 - BT).

A w Księdze Ezechiela czytamy: "Dałem im także szabaty, aby były znakiem między Mną a nimi, aby poznano, że Ja jestem Pan, który ich uświęca." (Ez 20,12 - BT).

Jednak świętujemy niedzielę, a nie sobotni szabat.
Wyjaśnia to Katechizm Kościoła Katolickiego:

"Niedziela wyraźnie różni się od szabatu, po którym następuje chronologicznie co tydzień; dla chrześcijan zastępuje szabat z jego przepisem obrzędowym. Przez Paschę Chrystusa niedziela wypełnia duchową prawdę szabatu żydowskiego i zapowiada wieczny odpoczynek człowieka w Bogu. (...) 
«Ci, którzy trwali w dawnym porządku, przeszli do nowej nadziei i nie zachowują już szabatu, ale święcą dzień Pański, dzień, w którym nasze życie zostało pobłogosławione przez Chrystusa i przez Jego śmierć.» /św. Ignacy Antiocheński/" (KKK 2175).

"Świętowanie niedzieli jest wypełnieniem przepisu moralnego w sposób naturalny wpisanego w serce człowieka, aby «w sposób zewnętrzny oddawać cześć Bogu dla upamiętnienia tego wielkiego, najpowszechniejszego dobrodziejstwa, jakim jest dzieło stworzenia świata» /św. Tomasz z Akwinu/. Kult niedzielny wypełnia przepis moralny Starego Przymierza, przejmując jego rytm i ducha przez oddawanie co tydzień czci Stwórcy i Odkupicielowi Jego ludu." (KKK 2176).

"Niedzielna celebracja dnia Pańskiego i Eucharystii stanowi centrum życia Kościoła. «Niedziela, w czasie której jest celebrowane Misterium Paschalne, na podstawie tradycji apostolskiej powinna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. 
Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Wszystkich Świętych.» /Kodeks Prawa Kanonicznego - KPK, kan. 1246, § 1/" (KKK 2177).

Niedziela, to dzień łaski i powstrzymania się od pracy.
Katechizm Kościoła Katolickiego naucza:

"Jak Bóg «odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął» (Rdz 2, 2), tak również życie ludzkie składa się z pracy i odpoczynku. Ustanowienie dnia Pańskiego przyczynia się do tego, by wszyscy korzystali z wystarczającego odpoczynku i czasu wolnego, który mogliby poświęcić życiu rodzinnemu, kulturalnemu, społecznemu i religijnemu." (KKK 2184).

"W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu, przeżywaniu radości właściwej dniowi Pańskiemu, pełnieniu uczynków miłosierdzia i koniecznemu odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu. Obowiązki rodzinne lub ważne zadania społeczne stanowią słuszne usprawiedliwienie niewypełnienia nakazu odpoczynku niedzielnego. (...)" (KKK 2185).

"Chrześcijanie dysponujący wolnym czasem powinni pamiętać o swoich braciach, którzy mają te same potrzeby i te same prawa, a którzy nie mogą odpoczywać z powodu ubóstwa i nędzy. W pobożności chrześcijańskiej niedziela jest tradycyjnie poświęcona na dobre uczynki i pokorne posługi względem ludzi chorych, kalekich i starszych. (...)" (KKK 2186).

"Świętowanie niedziel i dni świątecznych wymaga wspólnego wysiłku. Każdy chrześcijanin powinien unikać narzucania - bez potrzeby - drugiemu tego, co przeszkodziłoby mu w zachowywaniu dnia Pańskiego. (...)" (KKK 2187).

"W poszanowaniu wolności religijnej i dobra wspólnego wszystkich chrześcijanie powinni domagać się uznania niedziel i świąt kościelnych za ustawowe dni świąteczne. (...)" (KKK 2188).


Jednym z głównych wydarzeń Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2015 roku było podpisanie "Apelu Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli".
Apel, skierowany do władz, pracodawców i ludzi pracujących, podpisali 20 stycznia 2015 r. w Warszawie przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
Omówienie Apelu na stronach:
- Konferencji Episkopatu Polski - "O poszanowaniu i chrześcijańskim świętowaniu niedzieli",


Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię (...), a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. 
(Mt 11,28-29 - BT)


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ###### ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Aktualnie w Rzymie odbywa się posiedzenie Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich.
W czasie spotkania Ojca Świętego Franciszka z uczestniczkami spotkania padło pytanie o przywrócenie w Kościele Katolickim diakonatu kobiet, który istniał w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Ponieważ sprawa, jak to najczęściej bywa, pewno zacznie żyć własnym życiem, dobrze jest sięgnąć do materiałów źródłowych - depesza KAI "Papież ustanowi komisję ds. diakonatu kobiet" publikowana przez portal Gość Niedzielny.
Dobrze jest też przypomnieć dotychczasowe stanowisko Kościoła, publikowane w 2013 roku przez portal WIARA, "Diakonat kobiet w Kościele katolickim?".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz