niedziela, 19 listopada 2017

Mój Psałterz: PSALM 64

Strach przed człowiekiem to sidło,
kto ufa Panu, bezpieczny.

(Prz 29,25 - Biblia Ekumeniczna)




   O. Stanisław Wójcik CSsR wyjaśnia, że Psalm 64 jest psalmem błagalnym - pouczającym i dydaktycznym.
   Psalmista przestawia podstępne i krzywdzące zamiary swoich prześladowców. Już byli pewni jego zatraty. Lecz oto naraz moc Boża udaremnia niecne wysiłki. Stąd radość sprawiedliwych: głoszą światu Boże cuda.
   To samo powtórzyło się w Chrystusie. Podstępy Jego nieprzyjaciół im samym wyszły na zatratę. Chrystusowi na chwałę, Jego wyznawcom na zbawienie.
   W Psalmie 64 wyodrębniamy dwie części:
- "Podstępne plany" - ww. 2-7,
- "Bóg złe plany udaremnia" - ww. 8-11.



Komentarz ks. Pawła Cyza COr "Psalm 64, czyli o ludzkim sercu..." (cytaty za Biblią Tysiąclecia):

Ks. Paweł Cyz COr
   "Ileż to już razy w psalmach słychać wołanie do Boga, które rodzi się w sercu dobrego i prawego człowieka. To wielki krzyk - błaganie: «Panie, obroń mnie przed złymi ludźmi!!!» («Boże, słuchaj głosu mego, gdy się żalę; zachowaj me życie od strachu przed wrogiem»...). Potężny Pan, ktory zachowuje się, jakby był wojownikiem, odpowiada... «Bóg strzałami w nich godzi». Strzały w ręku Pana to «zrządzenia» Bożej Opatrzności. Patrząc na świat oczyma wiary przekonuję się, że Bóg działa. Cieszę się, że tak właśnie jest! Moja radość sprawia, że zaczynam wielbić Boga («Ludzie zdjęci bojaźnią sławią dzieło Boga i rozważają Jego zrządzenia»)!

   Człowiek mnie zadziwia. Jest skłonny do bohaterstwa i bestialstwa. Nosi w sobie «obszar» dobra, ale też i zła; tak światłość, jak i ciemność. Cała tajemnica człowieka kryje się we wnętrzu - w sercu... Psalmista pisze: «wnętrze człowieka - serce jest niezgłębione». Rodzi się więc pierwsze pytanie: kto może przeniknąć i zgłębić tajemnicę ludzkiego serca? Z odpowiedzią śpieszy św. Paweł: «Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego...» (1Kor 2,10). Duch Święty - Duch Jezusa Chrystusa - jest Duszą mojej duszy..., Sercem mojego serca... Rodzi się drugie pytanie: dlaczego obecność Ducha Pana Jezusa nie chroni mnie przed złem i wejściem w ciemność? Odpowiedzią jestem ja sam, a ściśle ujmując tajemnica mojej wolności... Mogę bowiem klęknąć w duszy przed Bogiem i pokornie uznać, że Bóg dał mi ciało, duszę i wszystko dobro («...tak cudownie mnie stworzyłeś...» - Ps 139,14), ale mogę też odrzucić Boga - wyrzucić Pana za drzwi serca... Rodzi się trzecie pytanie: co zrobić, by (roz)poznać obecność Ducha Świętego w sercu i zgodzić się na to, że wielkim pragnieniem Jezusa jest być ciągle ze mną? Oto pytanie...
   Etty Hillesum kiedyś napisała: «Czasem w sposób nieoczekiwany klęka ktoś w kąciku mnie samej! Kiedy idę drogą lub rozmawiam z jakąś osobą. Tym kimś, kto klęka jestem JA»".




Nieszpory Ludźmierskie - Psalm 64 "Zwyciężył prawość":




O. Michał Baranowski OFMConv rozważa Psalm 64 (fragmenty Psalmu za Biblią Tysiąclecia): 

    "Oni ostrzą jak miecz swe języki.
Psalm 64 to błaganie człowieka lękającego się knowań jego nieprzyjaciół. Ich agresja przejawia się już w mowie, która może «zabić». Używają «gorzkich» słów, może jakichś zaklęć, których skutku obawia się modlący. A wszystko to w ukryciu, by uderzyć znienacka. Psalmista przeczuwa ich zamiary i - czując się niewinny - ośmiela się wołać do Boga o pomoc. Słowa tej modlitwy przywołują na myśl Jezusową modlitwę w Ogrójcu, jego wołanie do Ojca w doświadczeniu lęku (zob. Mk 14,32-36).

   Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?

W tym pytaniu wyraża się pycha złoczyńców i poczucie ich bezkarności. Wprawdzie wnętrze człowieka wydaje się niezgłębione, ale ułudą jest sądzić, że coś może się tam ukryć przed Bogiem, które je stworzył. On przenika myśli człowieka i zamiary jego serca (zob. Ps 139,1-4).

   Własny język gotuje im upadek. 

Bóg stanął w obronie niewinnego i karze jego prześladowców. A właściwie, to ich nieprawość obraca się przeciw nim. W tym wyraża się Boża sprawiedliwość, w języku polskim wyrażana sentencją: «czym wojujesz, od tego zginiesz». Być świadkiem takiego wydarzenia to dla sprawiedliwych powód do wysławiania Boga, rozważania Jego dzieła i umocnienia na drodze Bożych praw.

Boże, wysłuchaj pokornie naszych modlitw i spraw, aby nie było podstępu w naszych sercach i niesprawiedliwości w działaniu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen."


Tekst hebrajski Psalmu 64


PSALM 64 (63)

("Mój Psałterz" - tłumaczenie Czesława Miłosza)

PROŚBA O OCHRONĘ PRZED OSZCZERCAMI*

1 Przewodnikowi chóru. Psalm. Dawida.

2 Słuchaj Boże, głosu mego, kiedy się żalę,
od grozy nieprzyjaciela uchroń życie moje.
3 Ukryj mnie przed zmową złoczyńców,
przed zgrają hałaśliwą czyniących zło.
4 Którzy zaostrzyli jak miecz język swój
i wymierzyli swoją strzałę, słowo jadowite*.
5 Aby ugodzić w skrytości niewinnego*,
ugodzić znienacka, nie bojąc się*.
6 Utwierdzają się w złym zamyśle,
zmawiają się, jak ukryć sidła,
Mówią: «Któż je zobaczy?»
7 Niech badają zbrodnie, my spełniliśmy zamiar tajemny,
a wnętrze człowieka i serce są głębokie.

8 I ugodził ich Bóg strzałą,
nagła była ich klęska.
9 Przywodzi ich do upadku ich język,
kiwają głową wszyscy patrzący na nich*.
10 Lękiem napełniają się wszyscy ludzie*
i opowiadają dzieło Boga,
i rozważają co On uczynił.
11 Niech raduje się sprawiedliwy w PANU
i w Nim do szuka schronienia.
Niech triumfują wszyscy prawego serca.


Przypisy:

KAPITALIKAMI zaznaczono słowo (najczęściej "PAN") będące tłumaczeniem najważniejszego w Starym Testamencie imienia Boga "JHWH" (JAHWE) - "JEST", "JESTEM". Imienia Boga, ze względu na jego świętość, Izraelici nie wypowiadali, zastępując słowem "ADONAJ" - "PAN".
Wj 3,14 (Biblia Tysiąclecia) - "Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «JESTEMKTÓRY JESTEM». I dodał: «Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was»".

*/ "PROŚBA O OCHRONĘ PRZED OSZCZERCAMI" - w tłumaczeniu Czesława Miłosza brak jest tytułów psalmów, powyższy tytuł Psalmu 64 pochodzi z Biblii Poznańskiej .

Sytuacja historyczna prawdopodobnie ta sama co w poprzednim Psalmie /Psalmy w tłumaczeniu Izaaka Cylkowa/.

*/ (w. 4) "Zaostrzyli jak miecz język swój i wymierzyli swoją strzałę, słowo jadowite" - por. Ps 7,13; Ps 57,5 /Biblia Tysiąclecia/.

*/ (ww. 4-5) "Wymierzyli swoją strzałę... Aby ugodzić w skrytości niewinnego" - por. Ps 11,2 /Biblia Gdańska/.

*/ (w. 5) "Nie bojąc się" - nie obawiają się odkrycia spisku /Psalmy w tłumaczeniu Izaaka Cylkowa/.

*/ (w. 7) "Wnętrze człowieka i serce są głębokie" - refleksja typu mądrościowego (por. Jr 17,9) /Biblia Tysiąclecia/.

*/ (w. 9) "Kiwają głową wszyscy patrzący na nich" - na znak szyderstwa z ich upadku (por. Ps 22,8; Ps 44,15; Jr 48,27) /Biblia Tysiąclecia/.
- Potrząsanie głową jest wyrazem szyderstwa (por. Ps 22,8; Jr 18,16 /Biblia Poznańska - przypis do Ps 44 w. 15/.

*/ (w. 10) "Lękiem napełniają się wszyscy ludzie" - lęk w znaczeniu cnoty bojaźni Bożej /Biblia Paulistów/.
- Bojaźń Boża jest cnotą religijną, czyli wyrazem szacunku i pełnej zaufania adoracji człowieka wierzącego względem Boga, a nie zaś nieuzasadnionym strachem wobec karzącego bóstwa. /Biblia Paulistów - przypis do Ps 2 w. 11/.
- "Wszyscy ludzie" - wierzący, w odróżnieniu od nieprzyjaciół Boga. Bojaźń Boża napełnia wierzących radością i skłania ich do świadczenia o jego wielkości  /Biblia Paulistów/.

Melani Pyke - obraz inspirowany Psalmem 64

Komentarz O. Adama Szustaka OP do Psalmu 64:



Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

(J 14,6 - Biblia Tysiąclecia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz