wtorek, 19 kwietnia 2016

Władziu, będzie nam Ciebie brakować

W sobotę 16 kwietnia 2016 roku odeszła od nas Władysława Papis, która w latach 1943-1949 miała objawienia Pana Jezusa i Matki Bożej na warszawskich Siekierkach.


Wszystko zaczęło się jednak wieczorem 3 maja 1943 roku. 12-letnia Władzia była jednym z trojga dzieci Jana i Józefy Fronczaków. To ona dostrzegła w konarach kwitnącej wiśni Matkę Najświętszą, w długiej białej sukni, nakrytej welonem, z niebieską szarfą, ze złocistym różańcem i złożonymi rękami. Maryja była boso, a nad Jej głową błyszczały gwiazdy.
"Gdy zobaczyłam Matkę Bożą, było to coś nieziemskiego. Z pewnej odległości, z okna, zobaczyłam świetlistą postać w jasności, ale nie widziałam twarzy. To była postać kobiety, młodej dziewczyny, była bardzo szczupła. Białe kwiaty wiśni zdawały się martwe przy tej postaci."

Władysława podczas objawienia

Dwa dni później Matka Boża pojawiła się znowu. Tym razem Władzia zauważyła piękne niebieskie oczy, usta czerwone jak róże i  uśmiech. Wyciągnęła ręce, by być jak najbliżej.
W czasie kolejnych objawień - w maju 1943 r. było ich jeszcze 13 - Maryja stopniowo oswajała ze swoją obecnością, pozwalając poznać swój głos, wyrażając pragnienie rozwoju kultu na Siekierkach, budowy świątyni, a nawet zapowiadając zakończenie wojny, a wcześniej pożogę Powstania Warszawskiego. 
Maryja uczyła Władzię modlitwy różańcowej oraz prosiła: "Śpiewajcie i módlcie się do Mnie tu. Teraz postawcie krzyż albo kapliczkę". To orędzie powtarzała później często, podobnie jak wezwanie do nawrócenia i zawierzenia Bogu.

Kaplica w miejscu objawień z 1946 r.

28 czerwca 1943  r. tuż obok Maryi pokazał się Pan Jezus, ubrany w białą suknię i biały płaszcz. Włosy spadały Mu na ramiona, szata odsłaniała serce przebite włócznią. Pan Jezus rozpościerał ręce, jakby przygarniając do siebie. Za  Nim był czarny krzyż, przytrzymywany przez dwóch aniołów, a w nim trzy gwoździe.

Władysława Papis w Kaplicy wybudowanej w miejscu objawień

"Dziateczki kochane, dążcie do Mnie i Syna Mojego, a okryję was swoim płaszczem i nic wam się złego nie stanie" - powiedziała Matka Boża 13 października 1943 r.
Cztery dni wcześniej przekazała: "Przyjdą ciężkie czasy, ale kto będzie miał iskrę wiary, nadziei i miłości, ten nie zginie."

Kaplica w miejscu objawień. W tle wieża Sanktuarium, którą pokazała Władzi Matka Boża

Ostatnie objawienie miało miejsce 15 września 1949 roku. Pan Jezus powiedział wówczas Władysławie: "Przyszedłem przypomnieć wam, że jestem z wami. Odchodzę, a wy zanoście prośby do Matki Mojej, bo Ona was teraz słucha".

Władysława Papis

Kaplicę poświęcono dopiero 8 maja 1949 r., chociaż na pierwszego księdza, na stałe oddelegowanego do pracy duszpasterskiej na Siekierkach, mieszkańcy musieli jeszcze czekać 30 lat. Gorliwym duszpasterzem, zapowiedzianym przez Maryję, okazał się o. Edward Czajor, pijar, czyli „brat szkolny”, o którym także mówiły objawienia. To on w pobliżu wiśni wybudował okazały kościół z wieżą oraz dom zakonny, w którym dziś mieści się m.in. pijarska szkoła podstawowa. Na rok przed jego śmiercią, która przyszła 8 października 1998 r., kard. Józef Glemp podniósł świątynię do godności Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Młodzieży. O ten tytuł prosiła Maryja mówiąc 2 września 1943 r., by tego dnia obchodzić święto Matki Boskiej Młodzieży.

Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży

W Siekierkach przebywał wielokrotnie Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. W latach 60. z jego inspiracji Eugenia Władysława Papis jeszcze raz, bardziej szczegółowo, sporządziła opis przebiegu objawień. Kardynał, przemawiając 4 października 1970 r. do wiernych zgromadzonych wokół kapliczki, oświadczył: "Jeśli nie ja, to mój następca zbuduje świątynię, aby Matka Boża otrzymała tu należną chwałę".

Jedno z ostatnich zdjęć Władysławy Papis

W związku z 70. rocznicą objawień kustosz sanktuarium i proboszcz parafii O. Tadeusz Suślik SP poprosił metropolitę warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza o powołanie komisji, która potwierdziłaby ich prawdziwość.

Prace tej komisji jeszcze trwają - choć według informacji Gościa Niedzielnego - wyniki są pomyślne.


Z Władzią współpracowałem w Radzie Narodowej i w Regionie Warszawskim Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
Ujmowała nas swoją skromnością, a wygłaszane opinie były zawsze głęboko przemyślane i wyważone. 

Co roku, 3 maja, Franciszkański Zakon Świeckich Regionu Warszawskiego spotykał się w Sanktuarium, na wspólnej modlitwie z naszą siostrą Władzią Papis. W tym roku będzie nam Ciebie brakować.
Władziu, bądź naszą orędowniczką w Niebie.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ # ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Zdjęcia i fragmenty tekstów ze strony Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Młodzieży oraz Gościa Niedzielnego:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz