niedziela, 17 kwietnia 2016

Książę Henryk Pobożny - męczennik za wiarę

"Podczas kanonizacji św. Jadwigi w dniu 26 marca 1267 r. w Viterbo, papież Klemens IV nazwał jej syna księcia Henryka Pobożnego «drugim Machabeuszem», gdyż ten przepasany zbroją wojenną mężnie strzegł obozu Pana Boga i był bojownikiem w obronie ludu przed Tatarami i w ten sposób uzyskał palmę męczeństwa."
(ks. Józef Swastek, w pracy zbiorowej pod redakcją ks. Stanisława Araszczuka "Wierność i obrona wiary", WSD Diecezji Legnickiej 1996)


Obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski, to okazja do przypomnienia sobie wybitnych postaci, obrońców Ojczyzny i chrześcijaństwa.
Władcą takim był książę Henryk II Pobożny.

Św. Jan Paweł II wypowiadał się o księciu Henryku II Pobożnym kilkakrotnie, np.:

książę Henryk II Pobożny (mal. Jan Matejko)
"Poległ on - jak wszyscy wiemy - w nierównej walce pod Legnicą z Tatarami, którzy wtedy (w pierwszej połowie XIII wieku) zapuścili swe wojownicze zagony daleko na zachód, przez całą ziemię polską. Henryk Pobożny legł na placu boju pod Legnicą, ale Tatarzy dalej na zachód już nie poszli, owszem, cofnęli się ku wschodowi, uwalniając ziemie piastowskie ze swego jarzma. Można powiedzieć, że już wówczas Polska stała się «przedmurzem chrześcijaństwa»”.
(Homilia we Wrocławiu, 21 czerwca  1983 r.)

"Henryk, oddając życie za powierzony jego władzy lud, równocześnie oddawał je za wiarę Chrystusową. I to był znamienny rys jego pobożności, którą ówczesne pokolenia dostrzegały i zachowały jako przydomek".
(Homilia w Legnicy, 2 czerwca 1997 r.)

"My, Polacy, współtworzyliśmy zatem Europę, uczestniczyliśmy w rozwoju historii naszego kontynentu, broniąc go również zbrojnie. Wystarczy przypomnieć choćby bitwę pod Legnicą (1241 r.), gdzie Polska zatrzymała najazd Mongołów na Europę".
("Pamięć i tożsamość", Znak, 2005)

Na temat tej wielkiej postaci wypowiadał się też Henryk kardynał Gulbinowicz w homilii w Katedrze Legnickiej, 2 czerwca 2001 r.:
"Henryk Pobożny, czczony na Dolnym Śląsku przez długi czas jako błogosławiony - trzeba ten kult wznowić, on jest godny tego".

Klasztor s.s. Urszulanek we Wrocławiu

Minister Prowincjalny Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych, O. Wacław Chomik OFM, w liście do bp. Stefana Cichego z 22 kwietnia 2010 r. pisał:
"W oddalonym wiekami Średniowieczu odbiciem prawa i sprawiedliwości na Śląsku, pobożności i cnót moralnych, religijności i patriotyzmu była para książęca - Henryka Pobożnego i Anny. Zasługuje ona na włączenie jej w poczet świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego".

"Podczas VI Sesji Plenarnej I Synodu Diecezji Legnickiej 27 marca 2010 r. zgłoszony został na ręce biskupa legnickiego Stefana Cichego wniosek Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy o wszczęcie przygotowań zmierzających do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny.
Odpowiedzią biskupa było powołanie w maju 2011 r. Zespołu historycznego do zbadania i rozpoznania męczeńskiej śmierci księcia Henryka Pobożnego oraz heroiczności cnót jego czcigodnej małżonki księżnej Anny, jak również otaczającego ich kultu. Następnie biskup legnicki - po przedstawieniu stanowiska Zespołu historycznego, że zachodzą uzasadnione przesłanki do uznania Henryka Pobożnego za męczennika oraz akceptacji heroiczności cnót księżnej Anny - w kwietniu 2013 r. postanowił, że wystąpi do Konferencji Episkopatu Polski o nihil obstat na rozpoczęcie procedury wyniesienia do chwały ołtarzy księcia Henryka II Pobożnego jako męczennika za wiarę".
(Stanisław Andrzej Potycz, "Książę Henryk Pobożny - męczennik za wiarę")

7 października 2015 r. Konferencja Episkopatu Polski wyraziła zgodę na rozpoczęcie przez Biskupa Legnickiego procesu beatyfikacyjnego (nihil obstat) księcia Henryka II Pobożnego.

"Henryk II Pobożny zostanie błogosławionym?" na stronach Radia Rodzina.

Książę Henryk II Pobożny i księżna Anna (grafika ze strony http://dlp90.pl/)

Modlitwa o potrzebne łaski za przyczyną Henryka Pobożnego i jego małżonki Anny:

Wszechmogący Boże, usilnie proszę, abyś do chwały ołtarzy wyniósł Henryka Pobożnego i jego małżonkę Annę. Dzięki Twej wszechpotężnej łasce książę Henryk stanął w obronie chrześcijaństwa, przeciwstawiając się hordom tatarskim ze Wschodu, a oddając swe życie za wiarę, poprzez męczeńską śmierć, dał przykład miłości do Jedynego Zbawiciela Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła.
Boże, Ty zechciałeś, aby święty węzeł małżeński połączył dwa serca: Henryka i Anny. Udzielając im swoich darów, uczyniłeś ich życie rodzinne wzorowym i pełnym cnót chrześcijańskich, a po śmierci Henryka, Twoja służebnica Anna, Bożym natchnieniem prowadzona, heroicznością wypracowanych cnót przyozdobiła Twój Kościół gorliwą pobożnością, ofiarnymi fundacjami i miłością do najbardziej potrzebujących.
Boże, nasz Ojcze, spraw, abym radując się z beatyfikacji czcigodnych małżonków Henryka i Anny, jak również z otrzymanej łaski (wymienić prośbę), o którą za ich przyczyną pokornie proszę, mógł/a żarliwiej niż dotychczas Twój Majestat wychwalać.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz