"Jeśli wszystko układałoby się po myśli człowieka,
czy chciałby on wówczas zabiegać o sprawy niebieskie?"
św. Brygida Szwedzka
To była niesamowita kobieta. Przykładna żona, oddana matka, gorliwa tercjarka franciszkańska, założycielka brygidek (Zakonu Najświętszego Zbawiciela).
Kiedyś na temat św. Brygidy przeczytałem, że "potrafiła tak milczeć, że słyszała samego Chrystusa, a kiedy czuła, że powinna mówić - napominała nawet papieży i królów".
Św. Brygida Szwedzka (1303-1373) |
Nasza Europa potrzebuje wytężonej modlitwy. Zanośmy ją poprzez wstawiennictwo patronów Europy.
(Zobacz - Święci Patroni Europy w wypowiedziach św. Jana Pawła II.)
Św. papież Jan Paweł II ogłosił 1 października 1999 r. św. Brygidę, wraz ze św. Katarzyną ze Sieny i św. Edytą Stein, współpatronką Europy. Mówił wówczas: „Europa była już pod niebieską opieką trzech wielkich świętych: Benedykta z Nursji, ojca zachodniego monastycyzmu, oraz dwu braci Cyryla i Metodego, apostołów Słowian. Obok tych wybitnych świadków Chrystusa chciałem postawić trzy postacie niewieście po to także, aby podkreślić wielką rolę, jaką kobiety odegrały i odgrywają w kościelnej i świeckiej historii kontynentu aż po nasze dni”.
Wtedy też o św. Brygidzie powiedział, że „poświęcając się Bogu po wypełnieniu do końca powołania żony i matki, przemierzała Europę z północy na południe, zabiegając bez ustanku o jedność chrześcijan”.
Natomiast w Castel Gandolfo, 21 września 2002 r. mówił ”Jej przykład może być dla współczesnych kobiet skuteczną zachętą do uczestniczenia w budowie społeczeństwa, które będzie w pełni szanowało ich godność; społeczeństwa, które potrafi uznać mężczyznę i kobietę za równoprawnych uczestników uniwersalnego planu Bożego w stosunku do ludzkości. Wystarczy przyjrzeć się biografii tej kobiety, która umiała połączyć w sobie najwznioślejszą kontemplację i niezwykle śmiałą inicjatywę apostolską, by zdać sobie sprawę, że również dzisiejszym kobietom Brygida może udzielić przydatnych wskazówek odnośnie do tego, jak należycie stawiać czoło problemom związanym z rodziną, wspólnotą chrześcijańską, samym społeczeństwem”.