«A takie przykazania powinniście zachować:
Bądźcie prawdomówni wobec bliźnich,
w bramach waszych ogłaszajcie wyroki sprawiedliwe, zapewniające zgodę!
Nie knujcie w sercu zła względem bliźnich,
nie przysięgajcie fałszywie,
gdyż tego wszystkiego nienawidzę» -
wyrocznia Pana.
(Za 8,16-17 - Biblia Tysiąclecia /BT/)
Zacznijmy, jak zwykle od treści tego przykazania w Starym Testamencie:
Księga Wyjścia podaje - "Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek." (Wj 20,16 - BT),
a Księga Powtórzonego Prawa - "Jako świadek nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa." (Pwt 5,20 - BT).
"Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, (...). Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi." (Mt 5,33-34.37 - BT).
Zdjęcie ze strony http://www.kamienskie.info/ |
Katechizm Kościoła Katolickiego podaje, że: "Ósme przykazanie zabrania fałszowania prawdy w relacjach z drugim człowiekiem. Ten przepis moralny wypływa z powołania Ludu świętego, by był świadkiem swojego Boga, który jest prawdą i chce prawdy. Wykroczenia przeciw prawdzie - przez słowa lub czyny - wyrażają odmowę zobowiązania się do prawości moralnej; są poważną niewiernością Bogu i w tym sensie podważają podstawy Przymierza." (KKK 2464).
Prawda jest przymiotem Boga. Zaświadcza o tym Pan Jezus przed Piłatem: "(...) Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. (...)" (J 18,37 - BT).
Do pełni prawdy doprowadzi nas Duch Święty: "Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie." (J 15,26 - BT).
oraz "Jeżeli ktoś uważa się za człowieka religijnego, lecz łudząc serce swoje nie powściąga swego języka, to pobożność jego pozbawiona jest podstaw." (Jk 1,26 - BT).
Księga Przysłów określa to zwięźle:
"Owocem ust nasyci człowiek wnętrze,
pożywi się plonami swych warg.
Życie i śmierć są w mocy języka,
[jak] kto go lubi [używać], tak i spożyje zeń owoc."
(Prz 18,20-21 - BT).
Na koniec to, co na temat ósmego przykazania napisał O. Jan Góra OP w "Lednickim dekalogu":
"ZAKAZ Nie kłam. Nie brudź tego świata kłamstwem, nieprawdą. Nie żyj pozorami ani udawaniem. Nie buduj swego życia na kłamstwie, nieprawdzie, fikcji. Tylko rzeczywistość daje soki życiu. Nie trać kontaktu z rzeczywistością. Prawdziwy kontakt z prawdziwą rzeczywistością zaprowadzi cię do Boga prawdziwego. Patrząc na świat, dojdziesz kiedyś do jego Stwórcy.
Nie zajmuj się innymi niepotrzebnie. Nie masz takiego obowiązku. Nie zamieniaj obowiązku miłości bliźniego na powierzchowne zainteresowanie nim.
NAKAZ Masz być światkiem prawdy. Ewangelicznym światłem świecącym w ciemnościach. Żyj w prawdzie, bo ona nas wyzwala. poznaj prawdę, nawet gdyby miała być okrutna i bolesna, a zdobędziesz w ten sposób godność. Czerpał będziesz dumę z tego, że jesteś w stanie przyjąć prawdę. Ona cię nie zabije. Przeciwnie, powie ci, że jesteś człowiekiem rozumnym, że jesteś człowiekiem sumienia. Prawda jest fundamentem dobrze ukształtowanego sumienia. Żyć w prawdzie to znaczy być w zgodzie z poznaną prawdą. kiedyś nazywano to moralną prawdą o człowieku. Moralna prawda o człowieku to jedność myśli, słowa i czynu. Człowiek jest prawdziwy moralnie wtedy, kiedy jedno myśli, to samo mówi i potwierdza to czynem. Wspaniały przykład takiej postawy znajdujemy u Matki Bożej z trzema działami Jej życia: fiat, magnificat, stabat. Znaczy to jedność myśli wyrażona słowem oraz całym życiem.
PEŁNY WYMIAR Nie dodawaj sobie ważności, pomniejszając innych. Nie buduj swojej wielkości, krytykując innych. To wątpliwa wielkość. Sam zapracuj na swoją wielkość i swoje życie.
Żyj w prawdzie, a ona cię wyzwoli, to znaczy, ona będzie cię bronić. Nie bój się. Kto jest w pobliżu prawdy, nie musi się obawiać. Nie buduj przez całe życie piramidy fikcji, nieprawdy, półprawdy. Żyj w świetle prawdy, a nie w półcieniu. Tylko prawda, nawet ta najboleśniejsza, wyzwala. Musimy udać się pod opiekę prawdy."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz